DELAGEAR - sklep z fotelami gamingowymi
Jak dobrze wybrać fotel gamingowy? PORADNIK Cz.1
Jak dobrze wybrać fotel gamingowy? PORADNIK Cz.1

JAK DOBRZE WYBRAĆ FOTEL GAMINGOWY? PORADNIK CZ.1

 

Fotele gamingowe to stosunkowo nowa kategoria produktów, która na polskim rynku pojawiła się kilka lat temu. Czym jest fotel gamingowy i kto jest jego odbiorcą? W skrócie – jest to obrotowy fotel, który konstrukcyjnie jest zbliżony do fotela biurowego, jednak oferuje charakterystyczną „gamingową” stylistykę i szereg dodatkowych regulacji wpływających na komfort i ergonomię. Jego rolą jest zapewnienie maksimum wygody podczas wielu godzin rozrywki przed komputerem lub konsolą do gier.

Jednocześnie fotel gamingowy powinien cieszyć oko swojego użytkownika – często stanowi on centralny element gamingowego pokoju. Warto dodać, że fotele gamingowe są coraz częściej wybierane również przez osoby, które wykorzystują je do pracy przy komputerze. Okres pandemii sprawił, że wiele osób przeniosło się z biur do własnych domów, przestawiając się na tryb „home office”. To doprowadziło do wzrostu zainteresowania wygodnymi fotelami, które pozwalają komfortowo spędzić wiele godzin przy biurku.

Zatem podjąłeś decyzję o zakupie fotela i chciałbyś dokonać świadomego wyboru, z którego będziesz zadowolony i którego nie będziesz żałował. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla gracza? Jeśli wybór ma być rozsądny, warto wczytać się w szczegóły specyfikacji modelu, które podaje producent.

 

ROZMIAR

Umieszczenie tego punktu na pierwszym miejscu może być zaskoczeniem, ale wiele osób zapomina o tym podstawowym parametrze. Kupując fotel gamingowy, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Niektórzy producenci umieszczają w specyfikacji rekomendowany wzrost użytkownika dla danego modelu – z reguły jest to przedział, np. od 170 do 190 cm. Taka informacja oznacza, że dany model został zaprojektowany z myślą o osobach o takim wzroście, a użytkownik może wtedy liczyć na maksimum ergonomii i komfortu, gdyż do jego wzrostu będzie dopasowany np. zakres wysokości siedziska od podłogi, głębokość siedziska, wysokość oparcia, czy wysokość podłokietników. Pamiętajmy więc, że jeśli kupimy fotel, który będzie dla nas za mały lub za duży, nie doświadczymy w pełni poziomu ergonomii, którą oferowałby model odpowiednio dopasowany do naszego wzrostu.

 

FUNKCJONALNOŚĆ

Fotele gamingowe różnią się pod względem oferowanych funkcji, warto więc zadać sobie pytanie, które z nich są dla nas najbardziej istotne. Standardem jest obrotowa podstawa na kółkach oraz regulacja wysokości fotela – te cechy posiada każdy fotel gamingowy i biurowy. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest funkcja bujania (Tilt), która pozwala na odchylanie (bujanie) całego fotela do tyłu, z reguły w zakresie ok. 15-20 stopni, przy czym opór, jaki stawia fotel podczas bujania można wyregulować za pomocą pokrętła. Co jeśli oczekujemy czegoś więcej ?

Dobry fotel gamingowy będzie miał kółka kauczukowe, czyli pokryte warstwą poliuretanu (syntetycznego kauczuku). Taki fotel może być z powodzeniem używany na twardej podłodze, np. drewnianej lub na panelach. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych w fotelach biurowych (oraz najtańszych fotelach gamingowych) plastikowych kółek, lub nieco lepszych nylonowych – kółka kauczukowe po pierwsze nie rysują podłogi, po drugie są bardzo ciche podczas przesuwania fotela. Po trzecie taki fotel na twardej podłodze będzie stabilny, a więc podczas siedzenia na nim, nie będzie jeździł (przy kółkach plastikowych trzeba posiadać wykładzinę lub dywan).

Zaawansowany fotel gamingowy będzie ponadto posiadał regulację podłokietników w kilku płaszczyznach (z reguły oznaczaną jako 2D, 3D, 4D – w zależności od liczby kierunków regulacji). Takie podłokietniki można dopasować do aktualnej aktywności ustawiając je inaczej podczas pracy lub gry na PC za pomocą klawiatury i myszki, inaczej podczas grania na konsoli przy przy użyciu gamepada, a jeszcze inaczej podczas np. oglądania filmu. Ponadto większa liczba kierunków regulacji pozwala lepiej dopasować podłokietniki do wzrostu i wymiarów użytkownika.

Większość foteli gamingowych posiada opcję odchylania oparcia – od standardowej pozycji pionowej, poprzez pozycje pośrednie, aż do pełnego odchylenia oparcia, w niektórych modelach do pozycji prawie poziomej lub poziomej (180 st.).

Cechą zaawansowanego fotela gamingowego jest mechanizm pozwalający nie tylko na bujanie (odchylanie do tyłu), ale również zablokowanie wybranej pozycji fotela. Mechanizm ten nazywany jest w zależności od producenta np. Multi Function, Multi Lock lub Frog. W połączeniu z odchylanym oparciem, taki mechanizm umożliwia bardzo dużo możliwości dostosowania pozycji – bo regulujemy zarówno kąt odchylenia oparcia jak i kąt pochylenia samego siedziska. Możemy więc uzyskać bardzo wygodną odchyloną pozycję, podobną np. do pozycji w fotelu sportowego samochodu.

 

 

Bestsellery
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 606 Szary Materiałowy
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 606 Szary Materiałowy
995,00 zł 797,00 zł
szt.
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 606 Czarny Materiałowy
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 606 Czarny Materiałowy
995,00 zł 797,00 zł
szt.
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 808 Szary Materiałowy
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 808 Szary Materiałowy
1 125,00 zł 969,00 zł
szt.
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 808 Czarny Materiałowy
Fotel Gamingowy DELAGEAR G 808 Czarny Materiałowy
1 125,00 zł 899,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium