
Samodyscyplina to niezbędny czynnik pracy i nauki z domu. I choć nie jest to łatwa sztuka, istnieje wiele rozwiązań, które pomogą nam się skupić i podniosą naszą efektywność. Oto nasza lista sprawdzonych metod.
1. Odłóż telefon
Nasze telefony i wszystkie znajdujące się w nich aplikacje są największym rozpraszaczem i zjadaczem czasu. By nie zmarnować w social mediach czasu przeznaczonego na pracę czy naukę, najlepiej wyciszyć telefon i położyć go poza zasięgiem wzroku – na przykład w szufladzie lub po prostu w innym pomieszczeniu.
2. Technika pomodoro
Technika pomodoro stała się niezwykle popularna w czasie pandemii, a wiele osób korzysta z niej do dziś. Na czym polega to rozwiązanie? Pomodoro to nic innego, jak podzielenie czasu pracy na mniejsze fragmenty – oryginalnie jest to 25 minut, chociaż niektórzy preferują 30 czy nawet 50 minut. Po każdym segmencie skupienia następuje kilkuminutowa przerwa. Na YouTube można znaleźć mnóstwo filmików odmierzających czas ze wspomagającą skupienie muzyką czy białym szumem, a nawet odgłosami czyjejś pracy w tle. Można również ustawić sobie taki timer samodzielnie na telefonie lub komputerze.
3. Zadbaj o spokój
Telefon to nie jedyny rozpraszacz. Pracę mogą zakłócać także domownicy – bawiące się dzieci, odgłosy krzątania czy próby zagadywania. Przed rozpoczęciem pracy czy nauki poinformuj więc swoich domowników, że w danych godzinach będziesz zajęty, i poproś, by postarali się Ci nie przeszkadzać. Na miejsce pracy warto wybrać osobny pokój i zamknąć drzwi. Jednak jeśli nie masz takiej możliwości, pomocne mogą się okazać słuchawki z opcją wygłuszania dźwięku.
4. Lista zadań
Lista zadań to świetny sposób, by zaplanować sobie kolejność działań, ustalić priorytety i zwyczajnie o niczym nie zapomnieć. Dla wielu osób dodatkową motywacją jest możliwość wykreślenia czy odznaczenia z listy ukończonych punktów i wizualizacja wykonanej pracy na koniec dnia.
5. Wygodne miejsce do pracy i nauki
Aby dodatkowo zwiększyć swoje skupienie, warto odpowiednio zorganizować swoje miejsce pracy. Przede wszystkim zadbaj o czystość przestrzeni i jej odpowiednie oświetlenie. Wielogodzinne siedzenie przy biurku może powodować bóle mięśni i kręgosłupa, które nie tylko będą CIę rozpraszać, ale w perspektywie miesięcy czy lat przełożą się na poważne problemy zdrowotne. Warto więc zainwestować w porządne biurko dopasowane do naszego wzrostu i wygodne, ergonomiczne siedzisko – na przykład fotel gamingowy, który dzięki swojej specjalnej konstrukcji doskonale wspiera cały aparat ruchu i eliminuje nieprzyjemne konsekwencje długiego siedzenia.